Designer, který chce lidi překvapovat – Tokujin Yoshioka

„Chci lidi překvapit v tom nejjednodušším stylu a vždy chci vytvořit něco, co ještě nikdo jiný nevytvořil“.

Seznamte se s nadaným japonským designérem, který od svých šesti let věděl, že se chce věnovat designu. Kromě toho, že spolupracuje se světoznámými značkami a získal řadu ocenění, na začátku roku 2016 představil svůj

návrh stadionu pro olympijské hry 2020 v Tokiu.

Vizitka designératokujin

Jméno: Tokujin Yoshioka
Narozen: 1967 v městě Saga, Japonsko
Zlom v kariéře: 2002 židle Honey Pop
Web: http://www.tokujin.com/en/

Designový nábytek od Tokujina Yoshioky si můžete pořídit například zde:
Konsepti
Kartell


Designérem od dětství

Tokujin Yoshioka se narodil v roce 1967 v japonském městě Saga. Už jako dítě ho fascinovaly různé materiály a jejich zpracování. Když mu otec v šesti letech řekl, že existuje profese „designér“, měl Tokujin jasno o své budoucnosti. Vystudoval japonskou školu designu Kuwasawa a následně pracoval pro slavné japonské designéry – Shiru Kuramata a Issey Miyake.
V roce 1992 se rozhodl jít svou vlastní cestou. Na volné noze působil až do roku 2000, kdy založil svou vlastní společnost Tokujin Yoshioka Design. Pro tu vybral jako sídlo tokijskou budovu 150 let starého rýžového skladu, kterou renovoval a vytvořil si tak ideální místo pro tvorbu a inspiraci.

Zlomová Honey Pop židle

2006AY3290_jpg_lTokujin se v roce 2002 zúčastnil mezinárodní výstavy Salone Internazionale del MobileMiláně, kam přivezl mimo jiné židli Honey Pop. Židle zaznamenala obrovský zájem a Tokujinovi se díky ní otevřeli dveře do mezinárodního světa designu.

„V té době jsem si uvědomil, že můžu pomocí designu komunikovat s lidmi po celém světě“.

Po tomto úspěchu se na designéra začali obracet světové značky, se kterými spolupracuje dodnes. Například pro několik automobilových značek zpracovává jejich prezentaci. Jde o značky Lexus, Nissan, Audi, Toyota a Peugeot. Spolupracuje také se značkami ze světa módy a šperků jako Hermes, Swarovski nebo také Cartier.

Duhový kostel

rainbow-church-tokujin-yoshiokaV roce 2010 na výstavě Beyond Museum v jihokorejském Soulu Tokujin představil svůj devítimetrový koncept Duhového kostela. Strukturu instalace tvořilo 500 skleněných hranolů, které ve spojení se světlem vytvářely duhové paprsky v celém prostoru instalace.

Tokujin v tomto projektu propojil jednoduchost a čistotu skla se světlem, čímž chtěl podtrhnout kontrast historické a futuristické krásy. Sní o tom, že jednou svůj koncept duhového kostela bude moci někde skutečně postavit.

Skleněný čajový domek

glass tea houseVelkou pozornost zaznamenal Tokujinův minimalistický Skleněný čajový domek (Glass Tea House), který v roce 2015 umístil hned vedle starobylého budhistického chrámu v Kjótu. V tomto jedinečném čajovém domku se spojuje moderní přístup v podobě skla a minimalismu s tradičními strukturami, jako je budhistický chrám a japonská tradice čajového obřadu. Využití skla skrývá hned několik zajímavých prvků. Za prvé se designérovi podařilo zpřístupnit tradici čajového rituálu všem, protože ho mohou skrze skleněné stěny pozorovat. Za druhé sklo v kombinaci se světlem doslova hraje všemi barvami, které zdobí čajový domek, namísto tradičních květin.

Japonská tradice ve skleněném hávu
Tokujin Yoshioka při své práci příliš nevyhledává nové materiály, ale spíše se zaměřuje na již známé, u kterých ale hledá nové a zajímavé využití. Nejčastěji proto pracuje se sklem, které při své práci často designuje tak, aby díky světlu nabízelo další rozměr a zasáhlo pozorovatele.


Není překvapivé, že se v jeho práci odráží silný japonský vliv. Zajímavé je ovšem, že svou práci přirovnává k japonském jídlu, které je podle jeho slov jednoduché a čisté. Japonská kultura se zaměřuje na krásu jednotlivých ingrediencí a nepřidává do pokrmů nic, co není nezbytné. Stejně tak Tokujin nejdříve pečlivě studuje a navrhuje jednotlivé prvky projektu, které nakonec spojí do finálního díla.

19_KOU-AN_Glass_Tea_House

 

Šárka Beranová
Jsem expertka na dispoziční řešení interiéru a nejen to. Při pohledu na prostor hned vím, jak by měl vypadat. Změním Vaše bydlení tak, abyste se cítili jako doma. Jsem také autorkou ebooku První 4 kroky k interiéru snů, který Vám pomůže ještě před plánováním změn ve Vašem interiéru. Můj příběh si přečtěte zde ->>
Komentáře
  • Sám sobě designerem interiéru?

    Nahlédněte pod pokličku této profesi. Stáhněte si ebook zdarma:

    Souhlasím se zpracováním osobních údajů po dobu maximálně 10 let. Ochrana osobních údajů