Jak mám zakrýt okna?

Záclona a závěs na garnýži nebo to jde i jinak?

Také se někdy ptáte: Jak mám zakrýt naše okna? Jaké jsou možnosti? Na výběr máte dokonce

8 základních typů!

 1. záclony a závěsy
 2. posuvné panely alias japonské stěny
 3. rolety
 4. římské rolety
 5. rolety den a noc alias twinrollo
 6. plisé alias plisse
 7. žaluzie
 8. venkovní stínění

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proč zakrývat okna?

Může nám vadit, když ostatní vidí do našeho domova – ochrana před viditelností do místnosti. Volí se průsvitné materiály po celé ploše okna.

blackoutChceme dobře vidět na film nebo svítit i večer, aniž by nás někdo z venku viděl. Také nemusíme mít rádi ranní slunce či sluneční svit – ochrana před slunečním/měsíčním svitem. Volí se neprůsvitné, nepropustné materiály, jako je třeba tvz. blackout.

závěs a váleníRádi bychom náš domov zútulnili, zateplili – dekorace. Volí se vzorované textilie, bohaté řasení a používá se tzv. válení (textilie je delší, válí se částečně po zemi).

Občas jen potřebujeme opticky změnit místnost. Zvýšit strop nebo ho snížit, zarovnat nestejně položená okna nebo vyřešit velkou mezeru mezi stropem a oknem – optická změna. Tady je nutné znát pojem kompozice a vše kolem ní. Nebo se můžeme poradit s odborníkem.

Jaký je základ navrhování stínění?

Když navrhuji okenní dekorace neboli stínění oken, tak musím brát v potaz i technické vlastnosti oken. Důležité je:

 • tvar okna
 • umístění okna
 • umístění výklenku okna
 • kolik místa mám vedle okna a nad oknem ke stropu
 • otevíratelnost nebo fixace okna
 • jak vysoko nad zemí chci končit se stíněním (květiny, topení, nábytek pod oknem, …)

Potřebuji vědět ještě něco?

řaseníNapříklad řasení u záclon a závěsů si můžeme sami určit nebo ho vytvořit, když jsme zruční. 🙂 Řasení se řeší pomocí řasících pásek/lemovek, které mají různé šířky a čím jsou širší, tím delší sklad nám vznikne. Další tipy jsou spíše formálnější nebo pro klasické interiéry. Tam se již řeší tvz. válení, když chceme, aby látka ležela na zemi.

Řešení na klíč nebo DYI?

Dnes již existuje mnoho specializovaných firem, které umí zařídit vše od A do Z. Ale je vždy lepší vědět předem, jaký typ stínění byste chtěli a jaké barvy. Sama společnost má pak v nabídce tisíce látek, jejich tipů a barev a ví, jaké se hodí na daný druh zastínění. Samozřejmostí je pak ukázka  vzorníků nebo jejich zapůjčení oproti vratné záloze.

Pokud vás zajímá, jak byste si sami mohli navrhnout okenní dekorace včetně spočítání si řasení, válení, délky látky, napojení vzorů, nákladů a spousta dalších informací a návodů, tak nezoufejte. Již brzy dám zde na webu echo, jakmile bude hotový již připravovaný ebook na toto téma -> 7+1 způsob zakrytí oken, aneb jak správně vybrat zastínění bytu.

 

Šárka Beranová
Jsem expertka na dispoziční řešení interiéru a nejen to. Při pohledu na prostor hned vím, jak by měl vypadat. Změním Vaše bydlení tak, abyste se cítili jako doma. Jsem také autorkou ebooku První 4 kroky k interiéru snů, který Vám pomůže ještě před plánováním změn ve Vašem interiéru. Můj příběh si přečtěte zde ->>
Komentáře
 • Sám sobě designerem interiéru?

  Nahlédněte pod pokličku této profesi. Stáhněte si ebook zdarma:

  Souhlasím se zpracováním osobních údajů po dobu maximálně 10 let. Ochrana osobních údajů